Wrz 01

26 Sierpnia brałem udział w wyprawie rowerowej na Hel. Trasa prowadziła z Redy do Helu. Wyznaczając trasę starałem się omijać uczęszczane drogi, wybierając polne szutrowe ścieżki i asfaltowe dojazdówki do pobliskich wiosek. Łączna odległość którą przebyliśmy tego dnia wyniosła 100,5km.

Droga w Skrócie:
Reda (Kazimierska – Mostowa) – Moście Błota – Mrzezino – Żelistrzewo – Puck – Swarzewo – Władysławowo – Chałupy – Kuźnica – Jastarnia – Jurata – Hel


Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w Redzie dojeżdżając na miejsce kolejką SKM (przewóz rowerów w SKM w 2011 r. jest darmowy). Uznaliśmy to za najlepszy punkt do rozpoczęcia naszej podróży, gdyż nie trzeba się przeciskać przez Trójmiasto drogami mocno uczęszczanymi przez ruch samochodowy.

W Redzie pokierowaliśmy się na ulicę Kazimierską, a dalej poruszaliśmy się ścieżką rowerową wyznaczoną wzdłuż ulicy Mostowej ( droga szutrowa). Mijając po lewej stronie obiekt wodno – kanalizacyjny (?) jedziemy dalej prosto skręcając lekko w prawo, tutaj na drodze wyłożone są charakterystyczne płyty betonowe. Przejeżdżamy przez malutką rzeczkę i dojeżdżamy do pięknej asfaltowej drogi- czas skręcić w lewo. Jedziemy tą drogą ok. 3km aż do jej końca gdzie łączy się z mniejszą drogą prowadzącą do pobliskiej wioski Moście Błota, my skręcamy nieco wcześniej w lewo kierując się na piękną nową betonową drogę prowadzącą prosto do Mrzezina. Droga w połowie jest zablokowana dla ruchu samochodowego gdyż budowany jest jej drugi odcinek, nam się udaje jednak przejechać po placu budowy. Jedziemy drogami dojazdowymi gdzie ruch samochodów jest niewielki przez Mrzezino, Żelistrzewo aż do Pucka.

Tutaj ruch jest troszkę większy i musimy po ulicach przebyć ok. 2km kierując się w stronę Władysławowa. Wyjeżdżając kawałek za miasto po prawej stronie mijamy bardzo ładny zajazd gdzie można zjeść śniadanie z widokiem na Zatokę Pucką.
Dalej już prowadzi ścieżka rowerowa – praktycznie na sam Hel. Jedziemy więc ścieżką rowerową a dalej skręcamy w prawo do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ścieżka prowadzi blisko linii brzegowej aż do samego Władysławowa.

Drogę od Władysławowa do Helu w 95% możemy pokonać ścieżką rowerową. Po drodze w Jastarni zwiedzamy nadmorskie fortyfikacje i ciężkie schrony. Nasza droga dobiega końca na Helu, gdzie wsiadając w Tramwaj Wodny wracamy do Trójmiasta.