Lut 01

Na forumrowerowym.org od jakiegoś czasu prowadzona jest dyskusja na temat planów wprowadzania obowiązku jazdy na rowerze w kamizelkach.  Jak wiadomo wywiązała się ostra dyskusja między zwolennikami i przeciwnikami takiego nakazu.

Osobiście nie do końca jestem przekonany czy wprowadzenie takiego przepisu coś zmieni.  Z własnego doświadczenia wiem, że osoby najmniej oświetlone poruszają się po drogach pozamiejskich.

Miałem okazję spotkać, jadąc ze znajomymi samochodem, tzw. „wiejskiego rowerzystę”- osobnika ubranego na czarno, 0 oświetlenia rowerowego i jedyne odblaski które posiadał to te na pedałach ( chwała Bogu, że chociaż te miał). Oczywiście widoczność takiego „cyklisty” była równa 0 i  na szczęście zobaczyliśmy go 15 metrów od samochodu.

Z jednej strony uważam, że powinien być nakaz poruszania się w kamizelkach po ulicach poza miastem,  gdzie często ulice nie są dostatecznie lub w ogóle oświetlone. Chociaż w tej sytuacji wiadomo, że osoba jadąca do sklepu po przysłowiowe bułki, nie będzie zakładać kamizelki.

Z drugiej strony uważam taki nakaz za zbędny – chociażby na miejskich drogach rowerowych, nie wyobrażam sobie latem, gdzie nawet w normalnej koszulce jest za ciepło, nakładanie na siebie dodatkowej nie oddychającej tkaniny .

Muszę przyznać, że sam stałem się posiadaczem takiej kamizelki. Będę w niej poruszał się zimową porą po ulicach.  Ja widzę tutaj kilka plusów – przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa ale też z praktycznego punktu widzenia będzie chroniła moją kurtkę od błotka – szczególnie na plecach.

Dlatego przepis ten aby był praktyczny i nie był kolejną dziurą w prawie, którą nie wiadomo jak interpretować, musiałby stworzony po dokładnych konsultacjach z towarzystwami rowerowymi i dopuszczać inne formy odblaskowe.
Mam na myśli tutaj specjalne markowe kurtki z odblaskami specjalnie przeznaczone na rower.  Warto wspomnieć także, że gdy cyklista ubierze plecak, całe odblaski zostają zakryte i praktyczność takiej kamizelki spada do zera. Warto zatem pomyśleć o jakiś specjalnych odblaskach na plecak. Na allegro znajdują się także oferty taśm odblaskowych w cenie ok. 3zł / metr.

PS. Znalazłem fajne kamizelki w internecie na stronie: http://www.bezpieczny.rowerzysta.com/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=63

akcji bezpieczny.rowerzysta.com z napisem z tyłu „NIE! ignorowaniu rowerzystów” cena takich kamizelek 17zł.